• uyku bozuklukları
  • ms
  • bas_agrilari
  • bel_agrilari
  • Felc
  • unutkanlik
  • epilepsi
  • istemsiz_hareketler
  • kas_hastaliklari
  • Menenjit
  • Parkinson
uyku bozuklukları1 ms2 bas_agrilari3 bel_agrilari4 felc5 unutkanlik6 epilepsi7 istemsiz_hareketler8 kas_hastaliklari9 Menenjit10 parkinson11DUYURULAR


ÜYESİ OLDUĞU VE GÖREV ÜSTLENTLENDİĞİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI KURULUŞLAR:

Bursa Nöroloji Gönüllüleri Derneği Başkanı  

Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG  Derneği / Bursa Şubesi

Kas Hastalıkları Derneği Bursa Şubesi (kurucu üye)

Bursa Multipl Skleroz Derneği Başkanı ( kurucu üye)  

Bursa Nörolojik Bilimler Derneği

Başağrısı Derneği

Beyin Damar Hastalıkları Derneği  

Türk Nöroloji Derneği

Alzheimer Derneği

European Federation of Neurological Society (EFNS)  

Mediterenian Society of Cerebro Vascular Disease

American Academy of Neurologyomer-faruk-turan

Hürriyet Bursa - 17 Aralık 2017

MS Hastalığı üzerine komedi dizisi gösterimde

http://www.startv.com .tr  sitesinde Melek ile Serhat 5 bölüm olarak yayınlanıyor.Her bölümün kamera arkası uzman ve hasta sohbetleri yolarkadasımsın sitesinde bulabilirsiniz.Sohbetleri Gani Müjde yönetiyor.Benim konuşmacı olduğum kısım 5 bölüm kamrera arkası sohbetlerde yer alıyor.Konu;MS gebelik ,evlilik hayatı vb konular. Bu dizinin yapımında emeği geçen herkese teşekkürler ....


Olay Sağlık Programında Multipl Skleroz


Hayatın Tadı Programında Dünya MS Günü


Güne Başlarken Programında MS Hakkında Bilinmesi Gerekenler - 2


Güne Başlarken Programında MS Hakkında Bilinmesi Gerekenler - 1 

Bursa Multipl Skleroz Derneği’nin Olağan Genel Kurulu

Bursa Multipl Skleroz Derneği’nin Olağan Genel Kurulu 09.05.2015 Cumartesi günü yapılarak yeni yönetim belirlenmiştir. Genel Kurula katılan üyelerimize teşekkür ederiz.
Resimlerin devamı için lütfen tıklayınız.


BSMDER - 03.12.2015

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde derneğimiz ve Nilüfer Belediyesinin işbirliği ile düzenlediğimiz MS hasta ve yakınlarına yönelik, U.Ü.T.F. Nöroloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi ve dernek başkanımız Prof. Dr. Ö. Faruk Turan’ın sunumunu yaptığı “MS Hastalığı ve Engellilik” konulu halka açık konferans.


MS - farmaNED - Sayı 10 - Sonbahar 2015 - Dergi Röportajı

Multipl Skleroz, kısaca MS, önemli bir merkezi sinir sistemi hastalığı. Ülkemizde 40 bini aşkın, tüm dünyada ise 2,5 milyona yakın kişi bu hastalıkla mücadele ediyor. Kimi hastada yıllarca kendini unutturan, kimi hastadaysa çok sık ataklarla seyreden bu sinsi hastalık, belirtileri sebebiyle başka hastalıklarla da karıştırılabiliyor. Çoğunlukla genç erişkinlerde, yani 20-40 yaş arası bireylerde ortaya çıkan MS hastalığına, ancak detaylı nörolojik muayene sonrası ve yardımcı görüntüleme teknikleri ve laboratuvar testleriyle tanı konulabiliyor.
Son yıllarda ülkemizde MS ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla çok sayıda çalışma yürütülmekte. Biz de bu çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla farmaNED' in bu sayısında MS hastalığına değinmek istedik ve MS’yi konunun uzmanlarına sorduk.

Röportajın tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.…


 

MS -GATEWAY ONLİNE DERGİ RÖPORTAJİ

 

KONU:HER HASTA İSTERSE MS'İNİ İYİ YÖNE GÖTÜREBİLİR . PROF. DR. ÖMER FARUK TURAN

 

OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


DÜNYA MS HAFTASI KUTLU OLSUN  MAYIS 3.HAFTA 2015

 

BU HAFTA ETKİNLİĞİ İÇİNDE AS TV 'DE YAŞARKEN PROGRAMINA MS DERNEĞİ OLARAK KONUK OLDUK

 

İZLEMEK İÇİN
: 1. BÖLÜM TIKLAYINIZ
  : 2. BÖLÜM TIKLAYINIZ      

HT Sağlık Özel'in konuğu, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bursa MS Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Turan. Ceyda Erenoğlu, son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız, Multiple Skleroz kısa söylenişiyle MS haslığı hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için sordu.

* MS Nedir?
* Belirtileri nelerdir?
* Hangi hastalıklarla karıştırılabilir?
* Ayırt etmek için nasıl bir takip gerekir?
* Tetikleyen faktörler nelerdir?
* Kontrol altına alınabilir mi?


“Gülümseten Turne’ Bursa’da

20 NİSAN 2014

BASIN BÜLTENİ

“Gülümseten Turne’ Bursa’da
- MS hastalığına dikkat çekmek ve MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak üzere hayata geçirilen ‘Gülümseten Turne´ projesi, ünlü sanatçılar Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur’un eğlenceli skeçleriyle Bursa’da sahnelendi.

BURSA – Multipl Skleroz (MS) hastalığına dikkat çekmek ve MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak üzere hayata geçirilen ´GülüMSeten Turne´ projesi, ünlü sanatçılar Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur’un eğlenceli skeçleriyle Bursa’da sahnelendi.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM), MS hastalığına dikkat çekmek ve MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak üzere Novartis’in, Türkiye MS Derneği işbirliğiyle düzenlediği ´GülüMSeten Turne´ projesine ev sahipliği yaptı. Samsun ve Trabzon’dan sonra Bursa’da yapılan projenin bilgilendirme toplantısında, Bursa MS Derneği ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ömer Faruk Turan, ünlü oyuncular Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur MS hastalığı ve turne hakkında bilgi verdi. Türkiye’de yaklaşık 40 bin MS hastası olduğunu tahmin edildiğini söyleyen Prof. Turan, hastalıkla ilgili en doğru bilgilerin ulaştırmak amacıyla 12 farklı şehirde MS’li bireylere yol arkadaşlığı yaptıklarını belirtti.
Merinos AKKM Orhangazi Salonu’ndaki ´GülüMSeten Turne´ projesinin toplantısında ise ünlü sanatçılar Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur yaptıkları skeçlerle hastalık hakkında önemli bilgileri eğlenceli bir şekilde seyirciye aktardı. MS hastalarının yaşadıklarının canlandırıldığı toplantıda, Prof. Dr. Ömer Faruk TURAN, Yard. Doç. Dr. Özlem Taşkapıluoğlu, Doç. Dr. Şüheda Bayram ÖZÇAKIR, Psikolog Serap Duygulu, Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Cem Kılıç ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli de kendi uzmanlık alanlarında deneyimlerini paylaştı. Beslenmeden egzersize, iş hayatından aileye, psikolojiden sosyal haklara kadar sıkıntıların uzmanlarca aktarıldığı toplantıda, MS hastalığıyla ilgili merak edilen sorular yanıtlandı.
Tamamen ücretsiz ve halkın katılımına açık olarak yapılan GülüMSeten Turne, Ankara, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Malatya, Elazığ, Edirne Konya ve Hatay ile devam edecek.

“MS Hastalığı”
Beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığı olan MS, genellikle 20-40 yaşları arasında görülen ve her insanda farklı belirtilerle seyredebilen bir hastalıktır. Sinir sistemini etkilediğinden, kişinin görme, konuşma ve hareket etme gibi işlevlerini, dolayısıyla yaşamını derinden etkiler. Hastalık; göz bozukluğu, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması, ellerin titremesi, sendeleme veya denge kaybı, dilde peltekleşme gibi konuşma bozuklukları, aşırı halsizlik, yorgun hissetme, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerle ortaya çıkar. Ömür boyu süren hastalığın başlangıç belirtileri genellikle hafiftir ve tedavi edilmeden kaybolur. Zaman ilerledikçe bunlar daha sık ve daha ağır olabilir. Kesin tedavisi henüz bulunamamış olan MS hastalığı tedavisiyle ilgili dünyada araştırma ve geliştirme çalışmalarına ve yardım projelerine yüz milyonlarca dolar harcanmaktadır.

MERİNOS AKKM BASIN MERKEZİ

 HASTA OKULLARI

12 Nisan2014 Cumartesi günü "Hasta Okulu"kapsamında U.Ü.T.F.Nöroloji A.B.D. öğretim Üyesi Prof.Dr.Ö. Faruk Turan'ın sunumu ile gerçekleşen oturumda
"MS hastalığı konusunda genel bilgiler verildi ve hastaların soruları cevaplandırıldı.

 

MS HAFTASI DOLAYISI İLE
MS HASTALARI "HASTA OKULU'NDA"  11 Mayıs 2013 Cumartesi

 GÜLÜMSETEN TURNE

   

 Haldun Dormen ''SİL BAŞTAN '' gösterisi 3 Kasım 2010 Bursa'da gerçekleşti

Çagin Hastaligi MS - Gülümseten Turne

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde 4 Aralık 2016 Pazar Günü dernek başkanımız Prof.Dr. Ö.Faruk Turan’ın sunumu ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla düzenlediğimiz yemekte MS hasta ve yakınları Gölpark Sosyal tesisinde biraraya geldiler. Etkinliklerimizde bizi halkımızla buluşturan Olay TV'ye teşekkür ederiz.