• uyku bozuklukları
  • ms
  • bas_agrilari
  • bel_agrilari
  • Felc
  • unutkanlik
  • epilepsi
  • istemsiz_hareketler
  • kas_hastaliklari
  • Menenjit
  • Parkinson
uyku bozuklukları1 ms2 bas_agrilari3 bel_agrilari4 felc5 unutkanlik6 epilepsi7 istemsiz_hareketler8 kas_hastaliklari9 Menenjit10 parkinson11DUYURULAR


ÜYESİ OLDUĞU VE GÖREV ÜSTLENTLENDİĞİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI KURULUŞLAR:

Bursa Nöroloji Gönüllüleri Derneği Başkanı  

Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG  Derneği / Bursa Şubesi

Kas Hastalıkları Derneği Bursa Şubesi (kurucu üye)

Bursa Multipl Skleroz Derneği Başkanı ( kurucu üye)  

Bursa Nörolojik Bilimler Derneği

Başağrısı Derneği

Beyin Damar Hastalıkları Derneği  

Türk Nöroloji Derneği

Alzheimer Derneği

European Federation of Neurological Society (EFNS)  

Mediterenian Society of Cerebro Vascular Disease

American Academy of Neurologyomer-faruk-turan


MULTİPL SKLEROZ(MS) HASTASINDA TÜRKİYEDE İLK KEZ ALEMTUZUMAB TEDAVİSİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE UYGULANDI

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümünde Takip edilen YK isimli hastaya ilk defa Alemtuzumab tedavisi uygulandı. Alemtuzumab(Lemtrada) yakın zamanda FDA  tarafından MS tedavisinde onaylanmıştı. Alemtuzumab Dünyada iyi  MS merkezlerinde yavaş yavaş uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ruhsat başvurusu yapılmış, Sağlık Bakanlığının onayını beklemektedir. Henüz geri ödeme kapsamına girmemiş bir ilaçtır. Yüksek MS hastalık aktivitesi gösteren, mevcut tedaviler karşın iyileşmeyen  seçilmiş hastalarda kullanılmaktadır. Yeni tanı konmuş hastalara uygun değildir. Birinci basmak tedavilerin uygulandığı (İnterferonlar, Glatiramer Asetat, Teriflunomid, Dimetil Fumarat ) tedavilerden fayda görmeyen, 2.basamak tedavilerden de (Fingolimod, Natalizumab) fayda görmeyen hastalara ve yan etki veya özel nedenlerle kullanılmayan hastalarda kullanılmaktadır.

Alemtuzumabın Ülkemizde 2.veya 3.basamak tedavide yer alması beklenmektedir. Biz mevcut tedavilerden fayda görmeyen ve bazı özel durumlar ve kısıtlamalar nedeniyle mevcut tedaviler denedikten sonra ihtiyaç nedeniyle endikasyon dışı başvuru yaparak Sağlık Bakanlığının özel izniyle bu tedaviyi uyguladık. Alemtuzumab tedavisi uzman ekipler tarafından 3.basmak MS merkezlerinde uygulanması gereken bir tedavidir. Tedavi protokolü 1. yılda 5 gün serum içerisinde 2. yıl 3 gün serum tedavisi şeklinde olup 5 yıllık bir süre içinde yeni bir tedavi ihtiyacı olmamaktadır. Alemtuzumab tedavinin takibi ve yan etkileri uzman ekiplerce dikkatli yapılmalıdır.

Bu tedaviyi merkezimizde sorunsuz bir şekilde uyguladığımız için çok mutluyuz. Yüksek hastalık aktivitesi olan hastalar için yeni bir umut olmuştur. Bu alanda çok önemli gelişmeler ve yeni ilaç çalışmaları umut vericidir. Endikasyon dışı başvurumuzu kabul eden ve bu ilaca ulaşmamızı sağlayan  Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumuna göstermiş olduğu iyi niyet ve çabalara da teşekkür ederim.

Prof. Dr.Ömer Faruk Turan

ALEMTUZUMAB Videosu