• uyku bozuklukları
  • ms
  • bas_agrilari
  • bel_agrilari
  • Felc
  • unutkanlik
  • epilepsi
  • istemsiz_hareketler
  • kas_hastaliklari
  • Menenjit
  • Parkinson
uyku bozuklukları1 ms2 bas_agrilari3 bel_agrilari4 felc5 unutkanlik6 epilepsi7 istemsiz_hareketler8 kas_hastaliklari9 Menenjit10 parkinson11

15. Uludağ Nöroloji Günleri

Detaylar için tıklayın
DUYURULAR


ÜYESİ OLDUĞU VE GÖREV ÜSTLENTLENDİĞİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI KURULUŞLAR:

Bursa Nöroloji Gönüllüleri Derneği Başkanı  

Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG  Derneği / Bursa Şubesi

Kas Hastalıkları Derneği Bursa Şubesi (kurucu üye)

Bursa Multipl Skleroz Derneği Başkanı ( kurucu üye)  

Bursa Nörolojik Bilimler Derneği

Başağrısı Derneği

Beyin Damar Hastalıkları Derneği  

Türk Nöroloji Derneği

Alzheimer Derneği

European Federation of Neurological Society (EFNS)  

Mediterenian Society of Cerebro Vascular Disease

American Academy of Neurologyomer-faruk-turan


MS TEDAVİSİNDE BİR İLK DAHA:BİRİNCİL İLERLEYİCİ MULTİPL SKLEROZ (MS) HASTASINA(PRİMER PROGRESİF MS) OCRELİZUMAB TEDAVİSİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE UYGULANDI.

Dünya’da ilk defa birincil ilerleyici MS(Primer progresif MS) için Mart 2017 FDA  onayı alan Ocrelizumab(Ocrevus) Ülkemizde de onay ve ruhsat aldıktan sonra ilk defa başarılı bir şekilde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda uygulandı.Bu tedaviye aday ve hazırlanmış 10 hasta bu tedaviyi önümüzdeki günlerde alacaklardır.

Multipl Skleroz hastaların yaklaşık % 15 ini oluşturan birincil ilerleyici MS, yaygın görülen MS’e (tekrarlayıcı ,iyileşen MS)göre daha geç yaşlarda başlar, kadın erkek oranı eşittir. 
Genelde hastalarda hastalık başlangıcı yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyen yürüme güçlüğü ve bacaklarda kuvvetsizlik olarak başlar, 6 ay -1 yıl içerisinde hastalık tablosu oturur,tanı konma güçlüğü olabilir  ve hızlıca kısa sürede ciddi engellilik oluşturur.Yaygın görülen MS’e göre, atak denilen 24 saatten uzun ve devamlı nitelikte olan ve 1 ay içinde iyileşen veya kısmi iyileşen tablolar, bu hastalarda görülmez.Sürekli ilerleyici bulgular olur.Beyin MR görüntüleri çok zayıftır,omurilik MR ‘larında MS plakları görülebilir,genelde omurilikte hücre kaybı ve omurilik küçülmesi ön plandadır. Beyin omurilik suyu incelenmesi tanıya yardımcı olabilir bazen de normal çıkar,bu nedenle tanı zor konur veya geç kalınabilir veya başka benzer hastalıklarla karışabilir,mevcut MS tedavilerine maalesef cevap vermez. Yaygın görülen MS de 1993 yılından bu yana 13 tane ruhsatlı ilaç tedavisi varken,maalesef bu ilaçlar birincil ilerleyici MS ‘te denenmiş ancak başarılı bulunmamıştır.İlk defa birincil ilerleyici  MS türünde Ocrelizumab(Ocrevus) FDA tarafından onaylanmıştır. Ocrelizumab hastalık seyrini plaseboya  göre %30 geriletmektedir.Bu tedavi başarısı daha güçlü tedavilerin geliştirilmesine öncülük etmesi ve bu konuda çalışmaların hız kazanmasına yol açabilir.Ayrıca Ocrevus ataklı MS tiplerinde 1.basamak tedavilerin yetersiz olduğu durumlarda 2. Basamak tedavi olarak ta onay almıştır. Bu ilaç eğitim hastaneleri ve Üniversite hastanelerinde rapor edilmekte ve bu konuda tecrübeli doktor ve hemşireler tarafından uygulanmaktadır.Ocrevus 15 gün arayla 2 serum şeklinde verildikten sonra 6 ay sonra aynı şekilde tekrar edilmektedir.Bu tedavinin  4-5 yıllık sonuçlarını biliyoruz.Başlangıçta alerjik reaksiyonlar olabilir,hayatı tehdit eden veya ölümcül yan etki bildirilmemiştir.

Uzun zamandır takibimizde olan ve mevcut tedavilerden cevap alamadığımız hastamızda gerekli hazırlıklardan sonra Ocrevus tedavine aldık.bu tedaviden hastamızın daha iyi olacağını ümit etmekteyiz.